Transmission roller chain- 36A-1/180-1 short pitch roller chains
FOB Price
group name
Single Strand Roller Chains
model
36A-1/180-1 roller chain
  • Meterial 40Mn
  • Color natural/bule/yellow
Detailed
Transmission roller chain- 36A-1/180-1 short pitch roller chain Dimensions
Short pitch transmission Chains Specifications
DIN/ISOChain No.
ANSI Chian No
Pitch
(mm)
Roller      diameter(mm)
Width between inner plates(mm)
Pin diameter(mm)
Innter Plate depth(mm)
Plate thickness (mm)
Innter Plate depth
(mm)
Min pin length (mm)
Max pin length (mm)
Tensile strength
only pin hardened
kN/lbf
Weight per meter kg/m
*03C
*15
*04C-1
*25-1
*06C-1
*35-1
08A-1
40-1
10A-1
50-1
12A-1
60-1
16A-1
80-1
20A-1
100-1
24A-1
120-1
28A-1
32A-1
36A-1
40A-1
48A-1