Transmission Roller Chain- 32A-1/160-1 Cottered Roller Chains
FOB Price
group name
Cottered Roller Chains
model
32A-1/160-1 Cottered roller chain
Paramtents
  • Material 45Mn
  • Color Natural
Detailed
About Cottered Roller Chain
CTS® #160 Cottered Roller Chain
Quality Assurance:
ISO9001: 2015 and GB/T24001-2016 / ISO14001: 2015.
Cottered Roller Chains Size
cottered roller chain dimension chart
DIN/ISO
Chain Size
ANSI Chain Size
Pitch
(mm)
Roller diameter
(mm)
Width between inner plates
Pin diameter(mm)
Innter Plate depth
Plate thickness
Innter Plate depth
Min pin length
Max pin length
Tensile strength
only pin hardened
(kN/lbf)
Weight per meter
(kg/m)
*03C
*15
*04C-1
*25-1
*06C-1
*35-1
08A-1
40-1
10A-1
50-1
12A-1
60-1
16A-1
80-1
20A-1
100-1
24A-1
120-1
28A-1
32A-1
36A-1
40A-1
48A-1