Transmission roller chain- 20A-1/100-1 Cottered roller chain Dimensions
FOB Price
group name
Cottered Roller Chains
model
20A-1/100-1 Cottered roller chain
Paramtents
  • Material 40Mn
  • Color natural/bule/yellow
Detailed
Short pitch transmission Chains Specifications
DIN/ISOChain No.
ANSI Chian No
Pitch
(mm)
Roller      diameter(mm)
Width between inner plates(mm)
Pin diameter(mm)
Innter Plate depth(mm)
Plate thickness (mm)
Innter Plate depth
(mm)
Min pin length (mm)
Max pin length (mm)
Tensile strength
only pin hardened
kN/lbf
Weight per meter kg/m
*03C
*15
*04C-1
*25-1
*06C-1
*35-1
08A-1
40-1
10A-1
50-1
12A-1
60-1
16A-1
80-1
20A-1
100-1
24A-1
120-1
28A-1
32A-1
36A-1
40A-1
48A-1