Conveyor Roller Chain- C16A-1/C80-1 Roller Chains with Straight Side Plates
FOB Price
group name
Single Strand Conveyor Chains
model
C16A-1/C80 roller chains with straight side plates
  • Meterial 40Mn
  • Color natural/bule/yellow/white bule
Detailed
Conveyor roller chain- C16A-1/C80-1 Roller chains with straight side plates Dimensions
Short pitch transmission Chains Specifications
DIN/ISOChain No.
ANSI Chian No
Pitch
(mm)
Roller      diameter(mm)
Width between inner plates(mm)
Pin diameter(mm)
Innter Plate depth(mm)
Plate thickness (mm)
Innter Plate depth
(mm)
Min pin length (mm)
Max pin length (mm)
Tensile strength
only pin hardened
kN/lbf
Weight per meter kg/m
*03C
*15
*04C-1
*25-1
*06C-1
*35-1
08A-1
40-1
10A-1
50-1
12A-1
60-1
16A-1
80-1
20A-1
100-1
24A-1
120-1
28A-1
32A-1
36A-1
40A-1
48A-1