Conveyor roller chain- C2120-1LTR Double pitch conveyor chains with top rollers Dimensions
FOB Price
group name
Double Pitch Conveyor Chains
model
C2120-1LTR Double pitch conveyor chains top roller
Paramtents
  • Material 40Mn
  • Color natural
Detailed
Short pitch transmission Chains Specifications
DIN/ISO Chain NO
ANSI Chain NO
Pitch(mm)
Wideh between inner plates (mm)
Plate thickness(mm)
Tensile strength KN
Weight per meter/kg
208A
2040
14.1/3205
0.42
208B
25.4
0.45
210A
0.73
210B
0.65
212A
1.02
212B
38.1
0.76
216A
1.7
216B
50.8
1.75
220A
2.55
220B
63.5
2.62
224A